A vadszgrnyrl
letkor
tlagosan 8-10 v
Nemek jellemzõi
A nõstny kisebb, trkenyebb, mint a hm (33 cm), tmege: 620 g, jellegzetes bundaszagn kvl a przsi idõszakban nincs klnsebb szaga, vente ktszer tzel (jele: a pra megduzzad) mrcius vgn, prilis elejn, s novemberben, a vemhessg ideje: 39-42 nap. A hm a nõstnyhez viszonytva zmkebb, nagyobb, a testhossza: 38cm, tmege: 980 g, przskor erõteljes szagot raszt, ivartalants utn a bunda ;,semleges" szagv vlik. Ivarrettsgket kb. 8 hnaposan rik el. Ekkor rdemes õket beproztatni, nha elg az is, ha az ellenkezõ nem illatt rzik. Ha nem szeretnnk mgsem ilyesmivel "bajldni' akkor inkbb ivartalantsuk az egyedet, mert klnben megbetegedhet. /Ez fõknt a nõstnyekre jellemzõ/
Melyiket vlasszuk? A vlaszts, hogy melyiket tartsuk, alapvetõen attl fggjn, hogy szmunkra melyik llat a szimpatikus. Akinek a nagyobb testû hm tetszik, az llat szaga miatt ne aggdjon, hiszen ha nem tenysztsre sznjuk az llatot, s egy hzi kedvencre vgyunk, akkor ivartalanttassuk. Az aprbb, trkenyebb nõstnynl csak a ragadozkra jellemzõ bundaszagot rezhetjk, azonban ez nem tlzottan intenzv. Ha otthonunkban mr ms llatot is tartunk (kutya, macska), kretyen sszeszoktathatjuk a mg fiatal vadszgrnnyel. Azonban a kutyt meg kell megtantani arra, hogy ne bntsa, mivel a testmreteibõl addan el tudja puszttani a grnyt. A klnbzõ nemû egyedeket lehetõsg szerint ne tartsuk egytt, mivel a hm ltalban elg agresszv a nõstnnyel, fõleg a przs ideje alatt. Nõstnyek egytt tarthatk, azonban a hmeket legksõbb 8 hnapos koruk krl mindenkppen vlasszuk el a nõstnytõl, mivel azok akkor vlnak ivarrett. Kt idegen hmet soha ne eressznk ssze, mert annak esetlegesen slyos kvetkezmnyei is lehetnek. A termszetben valsznûleg kitrnek egyms tjbl, de a fogsgban tartott egyedek sszecsapsa sorn slyosan megsebesthetik egymst, sõt az õket sztvlaszt emberben akaratlanul is krt tehetnek.
Tpllkai
lõ llat, egr, elhullott madr (de nem mrgezs ltal) hrcsg, patkny, hs, darit hspp, egszben vagy nyersen, csak szrnyas (farht, nyak, zza, mj), a nyers disznhs a benne lvõ frgek miatt nem etethetõ, megeszi a kutyakonzervet, ill.. a szraz macskakajt is (a szrazzal csak ritkn etessk, s mindig tudjon hozz elegendõ vizet inni), zldsg, gymlcs, amit szvesen megeszik, tej, tojs, tejfl, sajt (a tejet csak hgtva adjuk, mert knnyen hasmenst okozhat, s soha se kapjon a tejtermkekbõl egyszerre sokat!) Prizsi adhat nekik, de mivel ez adalkanyagot tartalmaz, csak kis mrtkben kapjon belõle. A nyers hsban pont olyan arny a s, s a tbbi anyag, mint amennyire szksge van. Igaz, tojsrntottval (egy picit megszva) alkalomszerûen megknlhatjuk õket. A kisgrnyeknek pedig kifejezetten hasznos, ha 8-10 hetes korukig 2-3 alkalommal ksztnk nekik, a tapasztalat pedig az, hogy legjobban flig nyersen kedvelik. Manapsg sokan elõnyben rszestik a kereskedelemben igen sokfle zestssel kaphat kutya-, macskakonzerveket a praktikusabb trols, felhasznls miatt. Tbb llatorvos vlemnye szerint azonban nem tartalmaz olyan mennyisgû s minõsgû alapanyagokat, amire a grnynek szksge lehet. De mint tudjuk, szmtalan grny 1 boldogan, s egsz letben csak konzervvel etetik. Megknlhatjuk õket szraz macskakajval is, azonban ezt rdemes beztatni elõtte, (pldul egy kevs tejbe, vagy nyers tojsba), hogy kivdjk a ksõbbiekben az esetleges vesekõ kialakulst. A tejtermkek adhatk, azonban rdemes csak kis mennyisgben, mivel gyakran hasmenst okoznak. Itt egyetlen szablyt kell betartanunk, ez pedig a mrtkletessg. A gymlcsk esetben minden adhat, csak a magas savtartalmaktl vakodjunk (narancs... stb.)
Az etetsrõl
Mindig azonos idõben trtnjen! Az elsõ pr hnapban naponta tbbszr etessk, (3-4 alkalommal, de alkalmanknt ne adjunk sokat) majd ksõbb elegendõ este ill.. reggel, majd egy ves kor felett pedig napi egy etets elgnek bizonyul. Mivel a grny, ragadoz llat, tpllknak dntõ tbbsgt a hs tegye ki, amit rendszeresen egsztsnk ki a tbbi tpanyaggal. A vemhessg, ill. a szoptats ideje alatt a nõstny trendjben a tpllk sszettelt tervezzk meg (megfelelõ fehrje s svnyanyag tartalom) Ha a grnyt laksban tartjuk, akkor tapasztaljuk ki, hogy mekkora mennyisget fogyaszt el egyszerre, mivel a felesleget szeretik eldugdosni a laks klnbzõ pontjaira, ami azonban nagyon kellemetlenn vlhat. A grnyek mindig is falnkak, szeretnek enni. A kisgrnyek tnyleg mindig egyfolytban ennnek, ha tehetnk. Ha gy fal, mint aki ma mg nem is kapott enni (pedig mr egyszer megetettk), az csak azt jelenti, hogy egszsges, s jl rzi magt.
Tarts, s annak fetttelei
A laksban (szobatisztasgra nevelhetõ) fontos, hogy ne hagyjunk nyitva semmit, ahov elbjhat, vagy ahonnan kiosonhat, mert akkor rkre bcst mondhatunk kedvencnknek. A grny tulajdonkppen nem elszkik, inkbb csak elkborol. Elg sokan krdeznek r arra, hogy rgcslnak-e a grnyek. A rgcsls nem a kedvenc hobbijuk, õk inkbb kaparni szeretnek. (Valsznû ez a jratokban, regekben lõ õskre jellemzõ tulajdonsg, napjainkban is megmaradt) Sokan, akik laksban tartjk kedvencket, bizonyos idõkznknt megfrdetik õket. Termszetesen fontos, hogy higiniai szempontbl odafigyeljnk grnynk tisztasgra, azonban tlzsokba sem kell esnnk. Csak annyiszor frdessk, amennyiszer felttlenl szksg van r, mivel a bõrn, ill. a szõrn lvõ termszetes faggyrteget a gyakori frdetssel tnkretehetjk. A grnyek tudnak szni, br nem mindegyik rajong a vzrt. Nemhiba, õk is egynisgek. A szabadban, megfelelõ ketrecben (min. 100x80x80cm) tartsuk, ahov alvlda mindenkppen legyen betve, hiszen termszetes krnyezetben is regekben, korhadt fatrzsekben hzza meg magt. A ldt szalmval, forgccsal vagy sznval blelhetjk ki. Ha van r lehetõsgnk, pthetnk neki kifutt (fontos azonban a talaj megfelelõ kivlasztsa, mivel a fldin keresztl kishatja magt), vagy rendszeresen cipelhetjk magunkkal, vagy nagy stkat tehetnk vele. (Szabadon, vagy grnyhmmal stlva). Mr egszen kis korban (t s fl hetestõl) zsebnkben hordva vihetjk magunkkal, gy szokja hangunkat, szagunkat, reakciinkat, s mi is tbb idõt tudunk vele tlteni.
Szoktats, nevels
Alomra szoktathat, mint a macska, mivel nagyon tisztasgszeretõ llat. rdemes a laks tbb pontjn illemhelyet elhelyezni, no meg persze a ketrecbe is tegynk egyet. A szobatisztasg elrsre szerintnk egy j mdszer az, ha a nagyobb sarkokba lapos tlkt tesznk macskaalommal. (a grnyek szeretik a dolgukat a bvhelytõl tvolabb lvõ, eldugottabb helyen elvgezni). A grny valsznûleg ki fog vlasztani egy sarkot, s oda fog rteni. Ha vgleg elfogadott mr egyet, akkor az esetlegesen a laks ms pontjn gyrtott termket rdemes a mr hasznlt tlkba beletenni, jelezvn, hogy legkzelebb is oda kellene ;;potyogtatni' (ha a laks ms pontjra rt, mindig maximlisan arra kell trekedni, hogy jl el legyen tntetve minden, nehogy a szag jbl odavonzza õt). Tbben azt ajnlottk, hogy a laksban tartott grnynek tbb helyen legyen elhelyezve alom, ahova rthet. Sõt, az is j tlet, hogy a tlkk elõtt legyen egy rongydarab is, mivel utna gyakran vgighzzk a fenekket a fldn. Az, hogy mindezeket mennyi idõ alatt sajttja el, grnyenknt ms s ms lehet. Ha biztostunk neki egy megfelelõ mretû ketrecet, amelyben alvlda, s alom is van, illetve ha a csald otthon tartzkodik s kiengedjk a laksba, akkor biztosan jl fogja rezni magt otthonunkban.
Leszoktats az õsi sztnrõl, a harapdlsrl
Nagyon fontos, hogy mr a kapcsolat elejtõl fogva, folyamatosan, kvetkezetesen reagljuk le prblkozsait. Ami mg kis korban jpofnak tûnik, (jtkos harapdlsok - mr 5-6 hetes kortl!) az mr nagyobb korban elg kellemetlen lehet, nem csak az idegenekre, hanem a csaldtagokra nzve is. Teht a harapdls esetn a megfelelõ reakci az, hogy az llat fejt gyengden megfogjuk, (szjt gy sszezrjuk) a fejt kicsit megrzzuk, s olyan hangot hallatunk, mint amit akkor alkalmazunk, amikor valamilyen ltalunk nem kvnatos dolgot tesz. Teht azt mondjuk neki, hogy fj, nem stb. A "bntetst" mindig valamilyen pozitv inger kell, hogy kvesse, p1. egy simogats! Ez persze nem olyan egyszerû, mint ahogy lerva tûnik, minden gazdinak sok trelemre, kitartsra, s persze idõre van szksge ahhoz, hogy a kommunikci ember s llat kztt mindkt fl szmra elfogadhatan mûkdjn.
Elnevezs
Lehetõleg rvid, knnyen kiejthetõ nevet adjunk neki, de hvshoz hasznlhatunk ftylõ, cuppog, vagy ltalunk kedvelt egyb hvhangot. A nevhez, vagy a hanghoz knnyen hozzszoktathatjuk, ha nagyon kvetkezetesen, pldul etetskor mindig alkalmazzuk.
Mozgsigny
Ha rendszeresen foglalkozunk vele, akkor mondhatunk magunknak egy igazn jtkos, kedves vadszgrnyt- Ha ketrecben, a szabadban tartjuk õket, akkor a kertben jkat stlhatunk vele. Ha azonban van r lehetõsgnk, akkor egy hm segtsgvel egyre hosszabb stkat tehetnk vele a kerten tl is. A laksban tartott grny akr mindig szabadon lehet mellettnk (szmra ez megfelelõ mozgsteret biztost).
Utazs
Sokak szmra fontos lehet, hogy miknt viheti magval kedvenct, akr klfldre is. Eurpn belli szlltsnl a megolds az, hogy a grnyt, s az oltsi lapjait elvisszk a kerleti hatsgi llatomoshoz, aki bizonyos sszeg ellenben r egy nyilatkozatot, miszerint az llat egszsges. S mr lehet is indulni. Belfldi utazsnl a vonaton ptdjat vagyunk kteles fizetni, s egy llathordban vagy ketrecben knnyen el tudjuk szlltani.
Vadsztats
Sokakban felmerl a krds: ,;mire is vadsznak a vadszgrnyek?". Termszetes krnyezetben patkny, pocok, egr, kisebb rgcslk, csigk, nagyritkn madrtojs szolgl tpllkul. A vadszsztnt a termszetben val fennmaradsrt folytatott harc folyamatosan tpllja, mivel mindig a legrutinosabb, legjobb vadsznak van a legnagyobb eslye a tllsre. A fogsgban - esetenknt tbb genercin keresztl - felnõtt egyedek vadszsztne folyamatosan tompul, hiszen nincs az llatnak szksge r a fennmaradshoz. A hobbi cllal tartott grny is szvesen levadssza az lõ zskmnyt, br ez llatonknt ms-ms intenzitssal trtnik.
Vdõoltsok
1. veszettsg, ha a grny kapcsolatba kerlhet kutyval, vagy macskval, ill. ha rendszeresen visszk magunkkal 2, 3. szopornyica, parvo, az llatorvos ltal felttlenl ajnlott olts A szopornyica s a parvo mind a kettõ vrus ltal okozott betegsgek, s mint, ahogyan a kutyknl is, slyos, gygythatatlan llapotot idznek elõ. 4. teptospirzis, vzpart mentn lakknl fontos lehet a beadatsa, mivel a vz a betegsg terjesztsre alkalmas kzeg.
Az oltsokat mr 2 hnapos kor utn be lehet adni az llatnak, melyeket minden vben meg kell ismtelni!!!

|